Vítejte v sekci ještěrky v přírodě
Ještěrky:
Samečci jsou na bocích a na spodní straně těla světlezelení nebo tmavozelení. Na temeni hlavy začíná šedohnědý nebo tmavě šedý pruh, který pokračuje až na první třetinu ocasu, kde se rozpadá do skvrn. Po jeho obou stranách se táhne světlý proužek. Zelená spodní strana těla je vždy černě skvrnitá, končetiny i ocas jsou hnědavé.
Samička je na hřbetě většinou hnědá, má na těle podobnou kresbu jako sameček, boky má ale stejně hnědé jako hřbet a na břiše je krémově žlutá nebo žlutá, ale ne zelená.
Výskyt :
Ještěrka není příliš vybíravá, obývá okraje lesů a polí, silniční a železniční náspy, křoviny, stepní oblasti, opuštěné lomy, pískovny, staré hřbitovy, neudržované zahrady, atd. Vyžaduje slunné, suché nebo jen slabě vlhké prostředí s řídkou vegetací a křovinami. V Bulharsku byla zaznamenána až ve výšce 2500 m.n.m.
Způsob života:
Po přezimování (v Evropě trvá od října do konce března) se objevují nejdříve mláďata, potom samci a až 2–3 týdny po nich samice. Za teplého počasí opouští úkryt kolem 8 hodiny ráno a vyhřívají se na sluníčku. Když se ohřejí na cca 38 °C, opouštějí výslunná místa a vyhledávají si v polostínu potravu nebo partnery.
Na přelomu dubna a května mění samečci pokožku. Nová je jasně svítivá a slouží k námluvám. V době páření opouštějí samečci svůj okrsek a při setkání s jinými samečky jsou velmi bojovní.
Páření trvá 4–5 minut a samička potom naklade v květnu až červnu 10–14 vajec s měkkou blankou do vyhrabaných děr v zemi nebo do jiných vhodných, osluněních úkrytů.
Mláďata jsou při vyklubání velká 30–55 mm a zbarvená podobně jako samičky. Typické zbarvení samečků se začne vytvářet po cca 6 měsících. Samečci ještěrky obecné dospívají ve věku 2 let, samičky 3 let.
Potrava:
Loví kobylky a sarančata, cvrčky, brouky, pavouky, svinky, vosy, včely, mravence, ploštice, housenky, motýly, ale i mláďata jiných druhů ještěrek. Uchvácenou kořistí prudce třese, drtí ji v čelistech a posléze ji celou spolkne.